Background

Faydalı Bilgiler

Duvar Kağıdı Temizliği

Gerek yerli gerekse ithal duvar kağıdıolsun her üründe mutlaka ambalaj kısmında temizleme talimatları semboller ile belirtilmiştir. Bu semboller ürünün kalitesine ve desen yoğunluğuna göre tavsiye edilmiş talimatları içerir. Bu yüzden bu talimatlara mutlaka uymalısınız. Aynı zamanda bir duvar kağıdı için geçerli olan bir talimat başka bir duvar kağıdı için de geçerlidir anlamına gelmez. Genel olarak duvar kağıtları için geçerli olan temizlik şekli, temizliğin kağıdın kalitesi ve desen yoğunluğuna göre ayarlanması, ılık su ile temizlenmesi ve temizlikten sonra kuru bir bez ile kurulanmasıdır.

Vertu

Yüzey Uygulması

Duvar kağıdı uygulaması yapılacak yüzeyler, uygulamanın temelini oluşturduğundan önemlidir. Daha önce üzerinde saten boya bulunan bir yüzeye duvar kağıdı yapılmaz ve öncelikle dönüşüm astarı çekilir ve daha sonra uygulama yapılır. Kabarık yüzeylere, çatlak ve dökülmeye elverişli alanlarda önce bu sorunlar giderilir ve daha sonra duvar kağıdı yapılır. Yüzeyde su bazlı ya da plastik boya varsa bu boyalar kazınarak uygulamaya geçilmelidir.

Vertu

Duvar Kağıdı Bakımı

Üst yüzeyi kağıt esaslı ve nonwoven (elyaf) duvar kağıtları temiz ve çok hafif nemli bezle silinebilir. Vinil duvar kağıtları temiz ve suyu sıkılmış bezle ve süngerle silinebilir. Kesinlikle kimyasal beyazlatıcıları - çamaşır suyu gibi - duvarkağıdınızı temizlemek amacıyla kullanmayınız. Silinebilirlik konusunda rulo etiketleri üzerindeki açıklamaları okuyunuz.

Vertu

Duvar Kağıdı Onarımı

Özellikle duvar kağıdını yeni yaptırırken ve genelde eşyaları yerine yerleştirirken oluşan hasarlar son derece can sıkıcıdır. Bu yüzden seçeceğiniz duvar kağıdının kaliteli ve esnek bir duvar kağıdı yani kaliteli bir ürün olmasına dikkat edin. Her ne kadar kaçınılsada bazen bu durumlar olmaktadır. Böyle bir durumda ise yedek duvar kağıdından hasarın oluştuğu yerin desen akışına uygun gelecek şekilde üst üste koyarak kesin ve yeni parçayı eskisini çıkartarak yapıştırın.

Vertu

Duvar Kağıdı Sökümü

Duvar kağıdı sökme işlemleri tadilat konularında belki de en çok zaman tüketen, zahmetli ve dağınıklığa sebep veren işlemlerden biridir. Genel işlem itibariyle soyularak çıkartılması uygun olan bu malzemeler kulağa basit bir şekilde gelse de gerçekten çok zor sökülürler ve duvara da dikkatli uygulama yapılmazsa çok zarar verebilirler. Bu zarar hem evinizin estetik görünümü açısından manevi bir zarar ya da duvar malzemesinin bozulması sonrası ortaya çıkacak maddi zarar ve olası masraflar olabilir. Özel malzemeler, aletler ve bol bol sabır isteyen bu işlemlerin sağlıklı gerçekleşmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Duvar kağıtları sökümünde püf noktalar bilinirse, daha sağlıklı ve daha kaliteli bir iş çıkarmış olursunuz.

Vertu

Duvar kağıdı Seçimi

Duvar kağıdı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta desenlerin büyük desenli, küçük desenli, sıralı veya sıralı olmayacak şekilde olması önemlidir. Örneğin antre duvar kağıtlarınızı seçerken alanda en az 7 kapı bulunduğunu desenleri böleceğini düşünürseniz daha az desenli kapılarınıza uyacak şekilde ve antre genişliği 120cm olduğunu bilerek 60cm mesafeden gördüğünüzde size hoş görünecek ürünler seçmelisiniz. Doğru duvar kağıdı mağazasını seçtiğinizde bilgili satış danışmanlarının desteğini almanız ve biraz güvenerek doğru sonuç almanız gerekir.

Vertu